תאוריית השינוי

לפניך סליידר טקסט מתחלף. לחיצה על כל אחד מהכפתורים תיקח אותך לסליידר המבוקש

זהויות יהודיות
ישראל
טכנולוגיה
הקולקטיב

בעיית היסוד

לפניך סליידר טקסט מתחלף

 • זהויות יהודיות

  מאז הקמתה ב 1929- , הסוכנות היהודית מובילה את הגשמתו של החזון הציוני בישראל, ופועלת בעולם למען העם היהודי. ערב חגיגות ה 70- לעצמאותה של מדינת ישראל, הולכים ומתרבים אתגריה של החברה הישראלית, כמו גם האיומים על חוסנה התרבותי והחברתי-כלכלי. לצדם, המגמות הגלובליות מציבות אתגרים חדשים בפני קהילות יהודיות בעולם, ומשנות בצורה חסרת תקדים הן את מצבו של העם היהודי והן את יחסי-הגומלין בין ישראל לתפוצות. בנוסף על שני אלה אתגריה המורכבים של ישראל מכאן, ואלה של העם היהודי מכאן, מעוף הקידמה והשינויים הטכנולוגיים בעידן הדיגיטלי משנים ללא הכר את דרכי הפעולה והאסטרטגיות שהיו מוכרות לנו עד כה כמעט בכל שדה של הפעולה האנושית. שלוש המגמות יחד מערערות על ומציבות סימני שאלה מהותיים בפני הקולקטיב הישראלי והיהודי, ובכך מאתגרות את תפקידה ואת מקומה של הסוכנות היהודית, ואת דרכי הפעולה שלה כזרוע הקולקטיבית של העם היהודי בעידן החדש.

 • ישראל

  המגמות הגלובליות מציבות אתגרים חדשים בפני קהילות יהודיות בעולם, ומשנות בצורה חסרת תקדים הן את מצבו של העם היהודי והן את יחס-הגומלין בין ישראל לתפוצות.

 • טכנולוגיה

  המגמות הגלובליות מציבות אתגרים חדשים בפני קהילות יהודיות בעולם, ומשנות בצורה חסרת תקדים הן את מצבו של העם היהודי והן את יחס-הגומלין בין ישראל לתפוצות.

 • הקולקטיב

  המגמות הגלובליות מציבות אתגרים חדשים בפני קהילות יהודיות בעולם, ומשנות בצורה חסרת תקדים הן את מצבו של העם היהודי והן את יחס-הגומלין בין ישראל לתפוצות.

המשימה

לפניך סליידר טקסט מתחלף

 • איתור ומיון

  התכנית מזהה במאות השליחות והשליחים, היוצאים מדי שנה לקהילות היהודיות השונות בעולם, נכס אסטרטגי במימוש יעודהּ. ליציאה לשליחות קודם תהליך יסודי של מיון והערכה, ואחריהם ־ קורס הכשרה מותאם מסלולי שליחות וארצות יעד. זאת ועוד, לאחר שנתיים לפחות של שליחות, עם החזרה לארץ, השליחות והשליחים שבים עם הבנה אישית ומקצועית לצד חיבור עמוק, תודעתי ורגשי, לעולם היהודי המגוון, על כל יופיו ואתגריו. ולצד כל אלה ־ ניסיון מקצועי בהובלת תהליכים קהילתיים וארגוניים בסביבת עבודה דינמית, רב-תרבותית ורב-דורית. 'תכנית מנדל למצוינות' מבקשת לאתר ולמיין את הטובים ביותר מקרב השליחים החוזרים, אשר שליחותם שיקפה רמה גבוהה של מצוינות ניהולית ומנהיגותית לצד יצירתיות, יזמות ויכולת לייצר ולהוביל שיתופי פעולה בסביבה מורכבת. התכנית תמנף את החוויה המעצבת של השליחות לכדי המשך צמיחה אישית ומקצועית, תעניק פלטפורמה להמשך השפעה ועשייה משמעותית, ולמעשה ־ תאפשר למשתתפות ולמשתתפים בה לעצב ולהוביל את תפקידי העתיד ואת משימות העתיד של הסוכנות היהודית ושל העם היהודי.

 • השמה ולימודים

  שילוב שליחים חוזרים בתפקידי מפתח בארגון, תוך טיפוחם כדור המנהיגות המקצועית בארגון באמצעות תכנית לימודים וליווי מקצועי, אישי וקבוצתי, במשך השנתיים. ההשתתפות בתכנית מותנית בהעסקה בסוכנות היהודית או במוסדות הלאומיים, או באחת מחברות הבת.

 • רישות, העצמה והאצה

  'תכנית מנדל למצוינות' תווה רשת מקצועית לומדת, מפתחת רשתות קיימות (פנים וחוץ ארגוניות), ומציעה פלטפורמה וכלים מעשיים להאצת תהליכי השינוי בתרבות הארגונית, לקידום יצירתיות, יזמות וחדשנות.

 • הרחבת מעגלים ואדוות השפעה

  לצד ההשקעה בשליחות ובשליחים החוזרים שישתלבו כעמיתים ב'תכנית מנדל למצוינות', התכנית שואפת לייצר תשתית ארגונית, בסיס ידע וארגז כלים ניהולי שישמשו את כלל המנהלים בארגון, על מנת להניע מעגלים הולכים ומתרחבים של למידה ורישות, ולהביא למימוש תמונת ההצלחה.

תמונת ההצלחה

 • אנו מאמינים, כי למנהיגות יש השפעה מכרעת על המציאות בתוכה היא פועלת. מנהיגות מקצועית הפועלת מתוך חזון-ערכי ודפוסי חשיבה ופעולה מקצועיים, המותאמים למציאות החדשה, תוכל לעצב סדר יום חדש ולהשפיע באופן דרמטי על עתידה של החברה הישראלית והעם היהודי. בתמונת העתיד של "תכנית מנדל למצוינות" מופיעה רשת רב-דורית ורב-תחומית של מנהלים הפועלים ביחידות שונות בסוכנות היהודית ובמוסדות הלאומיים, הממשיכה להוות את הכוח המוביל של הקולקטיב היהודי בהתמודדותו עם האתגרים האדירים הניצבים בפניו - הן בעשייה המקומית בישראל, הן בפעילות בתפוצות, והן בחיבור ביניהן.